Pierwsza pomoc w przypadku awarii

Pierwsza pomoc w przypadku awarii

Niefachowa obsługa, nieuwaga, bądź zmęczenie materiału, mogą być przyczyną rozszczelnienia lub przebicia cysterny, beczki czy rurociągu. Może to spowodować, że ciecz zacznie w sposób niekontrolowany wyciekać do otoczenia i w przypadku niebezpiecznych substancji chemicznych może spowodować katastrofę ekologiczną. Należy działać szybko, ponieważ może być zagrożone życie lub mienie człowieka.

Pierwszym krokiem jest znalezienie miejsca wycieku i zabezpieczenie przed wypływaniem cieczy. Jednym z efektywnych środków „pierwszej pomocy” przy uszczelnianiu przebitych zbiorników, rurociągów lub stref są pasty uszczelniające, które można łatwo i szybko zastosować.


SZYBKIE ROZWIĄZANIE

Doskonałe jakościowo pasty uszczelniające, które oferuje firma HAPPY END PL, stanowią nieocenioną pomoc w przypadku nieoczekiwanej awarii. Działają około 48 godzin, co stanowi wystarczający okres, aby znaleźć bardziej trwałe rozwiązanie – naprawa zbiornika, wyimiana rury, ewentualnie zlikwidowanie lub wypompowanie cieczy. Materiały uszczelniające posiadają dobrą przyczepność do większości powierzchni (również bardzo zanieczyszczonych) i wytrzymują ciśnienie 2,4 metra słupa wody. Były również, z dobrym skutkiem, stosowane przy powodziach w ochronie pomieszczeń mieszkalnych. Pasty uszczelniające są odporne na działanie większości środków chemicznych i po zastosowaniu można je po prostu wyrzucić.

Jeżeli ingerencja ma być szybka, najlepszym rozwiązaniem jest zastosowanie gotowej pasty, którą można zastosować bez przygotowania. Pastę można stosować w temperaturach do -15 0C, czyli może być stosowana również w okresie zimowym. Jeżeli mamy więcej czasu, można zastosować wersję w formie suchego granulatu, które miesza się na miejscu z wodą, przygotowując pastę uszczelniającą. Te pasty można stosować w każdych warunkach pogodowych i w każdej temperaturze. Zaletą suchego granulatu jest jego nieograniczony termin przydatności. Jeżeli wymagane jest zwiększenie skuteczności uszczelnienia można zastosować dywan tamujący, który można stosować do temperatury -10 0C.

W zdarzeniach, które grożą przedostaniem się cieczy do kanalizacji zaleca się stosowanie zatyczek kanalizacyjnych, które można dowolnie kształtować i dostosować do każdego wymiaru kanału.

Do szybkiej, tymczasowej naprawy rurociągu można zastosować bandaż ciśnieniowy. Jest to gumowa taśma elastyczna z rzepem, która zapewni dostateczny czas na przygotowanie właściwej i trwałej naprawy.

NAPRAWY TRWAŁE

Oprócz mineralnych środków uszczelniających HAPPY END PL oferuje również epoksydową pastę dwuskładnikową, która jest przeznaczona do trwałych napraw pęknięć i dziur. Pasta ta jest odpowiednia do napraw urządzeń z metalu, ceramiki, drewna, szkła, betonu lub tworzyw sztucznych. Jest bardzo wytrzymała i po utwardzeniu nie przewodzi prądu elektrycznego, można ją szlifować, wiercić w niej otwory lub malować. W tubie są zmieszane obydwa składniki, czyli można stosować bez przygotowania.

Wszystkie środki uszczelniające oferowane przez HAPPY END PL, zostały przetestowane w trakcie długotrwałego używania. Są ważnym elementem zestawów awaryjnych i znalazły miejsce w wyposażeniu służb ratowniczych.

 

Powiązany artykuł
Jak zwalczyć wyciek niebezpiecznych substancji na powierzchni wodnej?

Jak zwalczyć wyciek niebezpiecznych substancji na powierzchni wodnej?

Dowiedz się więcej, co zrobić i jakie środki zastosować podczas usuwania oleju i substancji ropopochodnych z wody. Jeśli do wody przedostanie się większa ilość oleju i substancji ropopochodnych, ich usunięcie stanowi dla ratowników dość skomplikowa

W jaki sposób dokonywać wyboru szaf bezpieczeństwa

W jaki sposób dokonywać wyboru szaf bezpieczeństwa

W jaki sposób dokonywać wyboru szaf bezpieczeństwa Jakie są zalety przechowywania substancji chemicznych w szafach bezpieczeństwa? W jaki sposób dokonywać wyboru właściwego typu i wyposażenia? O to spytaliśmy inż. Ewę Butzke, specjalistkę ds. prze

Zestawy awaryjne: Jak postępować przy wyborze i przechowywaniu

Zestawy awaryjne: Jak postępować przy wyborze i przechowywaniu

Jak wybrać właściwy zestaw awaryjny, aby spełniał wymogi Twojego przedsiębiorstwa? Tutaj znajdziesz praktyczne wskazówki wyboru odpowiednich zestawów awaryjnych oraz dotyczące ich przechowywania.