Zestawy awaryjne: Jak postępować przy wyborze i przechowywaniu

Zestawy awaryjne: Jak postępować przy wyborze i przechowywaniu

Jak wybrać właściwy zestaw awaryjny, aby spełniał wymogi Twojego przedsiębiorstwa? Tutaj znajdziesz praktyczne wskazówki wyboru odpowiednich zestawów awaryjnych oraz dotyczące ich przechowywania.

Zestawy awaryjne służą do prewencji nagłych awarii operacyjnych. Z ich pomocą można szybko i skutecznie zlikwidować następstwa wypadków i uniemożliwić ich dalsze rozprzestrzenianie. Przyczyniają się zarówno do bezpieczeństwa pracowników, ochrony środowiska naturalnego i spełnienia powiązanych wymogów prawnych.
Przedstawiamy kilka praktycznych wskazówek, na co zwracać uwagę podczas wyboru i przechowywania zestawu awaryjnego.
 

Specjalista w zakresie BHP Pavel Svoboda radzi:

  • Wybierz odpowiedni rodzaj zestawu awaryjnego dla danej działalności i na swoje potrzeby – podczas wyboru daj pierwszeństwo jakości na niekorzyść ilości, dotyczy to również środków sorpcyjnych. Niskiej jakości sorbent może tworzyć większą ilość niebezpiecznego odpadu, a wiadomo, że likwidacja tego odpadu nie jest darmowa.
  • Zestawy awaryjne umieść jak najbliżej obszaru o większym ryzyku i  jednocześnie w łatwo dostępnym miejscu.
  • Wybierz taki zestaw, który ułatwi manipulację i przemieszczanie się (mobilny zestaw na kółkach – właściwy wybór wielkości kół).
  • Uzupełnij plastikową plombą z etykietą i terminem ważności (plomba wskazuje na kompletność zestawu awaryjnego, wyznaczona data przyspieszy kontrolę terminu przydatności).
  • W pomieszczeniu oznakuj miejsce zestawu awaryjnego.
  • Zaznacz to miejsce w poglądowym planie eksploatacji, plan umieść w widocznym i często odwiedzanym miejscu.

 

Skorzystaj z naszych wieloletnich doświadczeń i pozwól się nam wyszkolić. W ramach szkolenia specjalistycznego dowiesz się, co zrobić, aby spełnić nie tylko potrzeby operacyjne w swoim zakładzie, ale także wymogi ekologiczne i legislacyjne.