BHP w magazynie DHL w Czechach

Bezpieczeństwo
BHP w magazynie DHL w Czechach

BEZPIECZEŃSTWO W PRACY ZACZYNA SIĘ TUTAJ. To słowa, które jako pierwsze przeczytasz przy wejściu do magazynu DHL Jirny w Czechach. W jaki sposób bezpieczeństwo i higiena pracy odnosi się konkretnie do tego magazynu? Zapytaliśmy o to specjalistę ds. BHP Jaroslava Werbynskiego, który oprowadził nas również przez cały magazyn.
  1. OGROMNA POWIERZCHNIA
  2. NAJWIĘKSZE RYZYKO? KOLIZJE.
  3. KAŻDY MUSI MIEĆ SZANSĘ UCIECZKI
  4. WYSOKIE STANDARDY CZYSTOŚCI I HIGIENY
  5. CZY ZDARZAJĄ SIĘ WYPADKI?
  6. JAKIE JESZCZE PRODUKTY W MAGAZYNIE DHL JIRNA PRZYCZYNIAJĄ SIĘ DO BEZPIECZEŃSTWA?
  7. DHL ŻYJE KULTURĄ BEZPIECZEŃSTWA PRACY


OGROMNA POWIERZCHNIA

Na magazynie DHL Jirny pracuje około 900 pracowników i porusza się 250 wózków widłowych. Magazyn ma powierzchnię około 100 000 m² i pojemność 225 000 miejsc paletowych. Krótko mówiąc, jest to kolos, który do prawidłowego i płynnego funkcjonowania potrzebuje jasnych zasad. Obowiązuje tam 12 podstawowych zasad bezpieczeństwa, których spis jest widoczny w wielu miejscach na magazynie. Każdej zasadzie towarzyszy hasło SAFETY FIRST. W magazynach DHL nacisk kładziony jest na bezpieczeństwo, a nie na szybkość.


NAJWIĘKSZE RYZYKO? KOLIZJE.

SKUTECZNE ZAPOBIEGANIE NR 1: BARIERY OCHRONNE, ODBOJNIKI I PROFILE

Przy tak dużej powierzchni, jak w magazynie DHL Jirny, praktycznie na każdym kroku istnieje ryzyko kolizji techniki manipulacyjnej z ludźmi lub sprzętem magazynowym. Nic więc dziwnego, że jedne z największych inwestycji BHP w magazynach DHL to bariery, odbojniki i profile. HAPPY END jest wyłącznym dystrybutorem i dostawcą odbojników i barier ochronnych MPM, które z powodzeniem spełniają funkcję zabezpieczenia słupów regałowych w magazynie DHL Jirny. Zastosowany plastik jest bardzo wytrzymały i elastyczny, dzięki czemu po uderzeniu techniką manipulacji pochłania energię niszczącą i powraca do swojego pierwotnego kształtu. Ponadto materiał jest barwiony, dzięki czemu farba nie rysuje się ani nie łuszczy przy uderzeniu.

Ochrona słupów MPM

W magazynie wykorzystują również barierki stalowe, mobilne i nożycowe, słupki z łańcuchami czy pachołki drogowe.

Bariery metalowe

Ponieważ inwestowanie w bariery ochronne nie jest tanie, zapytaliśmy się pana Werbynského w jakiej wysokości ta inwestycja się nam zwróci.

HAPPY END: „Jak ocenia Pan zwrot kosztów płynących z inwestycji w bariery ochronne MPM?“

Jaroslav Werbynský: „Oczywiście znamy wysokość zwrotu kosztów z takich inwestycji, ale kluczowe dla nas jest bezpieczne miejsce pracy.“

Bariery ochronne i profile


SKUTECZNE ZAPOBIEGANIE NR 2: LUSTRA DROGOWE

Innym skutecznym sposobem zapobiegania kolizjom są lustra drogowe. Zespół DHL OSH wyposażył niedawno magazyn w Jirnach w wiszące półokrągłe lustra o zasięgu do 50 m.

Zapytaliśmy: „Niedawno zainstalowałeś w magazynie dużą liczbę luster drogowych. Dlaczego wybrałeś lustra? Zauważyłeś, że zwiększyły one bezpieczeństwo i wydajność Twojego magazynu?“

Jaroslav Werbynský: „Długo analizowaliśmy zalety i wady luster. Sami pracownicy byli również zainteresowani ich lokalizacją. Ale nikt nie spodziewał się, że wykonamy tak ogromną instalację. Lustra nie są jedynym elementem ogólnego bezpieczeństwa w naszym działaniu, ale są naprawdę bardzo ważne.“

Przejrzystość i łatwość poruszania się po hali DHL ułatwiają nie tylko środki bezpieczeństwa jak np. lustra, ale również zastosowanie różnych praktycznych kroków i zasad typu rozkład towaru na regałach itp.


SKUTECZNE ZAPOBIEGANIE NR 3: OZNAKOWANIE PODŁOGOWE

Bezpieczna podłoga to znak bezpiecznego magazynu. Dlatego DHL Jirny regularnie odnawia oznaczenia podłóg, które konsekwentnie oddzielają chodnik od strefy, w której poruszają się pojazdy i urządzenia przeładunkowe. W razie potrzeby znak STOP zatrzyma Cię lub zwolni zaznaczone bezpieczne odległości. Magazynier ściśle przestrzega tych oznaczeń zgodnie z wszelkimi zasadami bezpieczeństwa.

Za pomocą środków antypoślizgowych zapobiega się ewentualnym upadkom w magazynach DHL. A częścią oznakowania podłogowego są również znaki bezpieczeństwa.

Wszystko dla bezpiecznych podłóg


KAŻDY MUSI MIEĆ SZANSĘ UCIECZKI

Na przykład, jeśli wybuchnie pożar, wszyscy muszą wiedzieć, dokąd uciekać. Dlatego nie tylko na podłodze, ale przede wszystkim na ścianach znajdziesz znaki bezpieczeństwa. A ponieważ jest to duża przestrzeń, często są to znaki wielkoformatowe, które w razie zagrożenia doprowadzą Cię bezpiecznie do wyjścia ewakuacyjnego.

Wielkoformatowe tablice bezpieczeństwa


WYSOKIE STANDARDY CZYSTOŚCI I HIGIENY

Co jeszcze możesz zauważyć, odwiedzając magazyn DHL Jirny? Obecnie na przykład fakt, że wszyscy pracownicy ściśle przestrzegają zasady DDM (dystans, dezynfekcja, maseczka), i naprawdę wszyscy pracują w maseczkach. Oprócz masek ochronnych HAPPY END, DHL dostarcza również środki dezynfekujące i środki do czyszczenia podłóg, aby zapewnić wysokie standardy czystości i higieny.


CZY ZDARZAJĄ SIĘ WYPADKI?

Punkt pierwszej pomocy Cederroth

Według Werbynsky'ego najczęstszą przyczyną wypadków lub urazów w magazynach DHL jest czynnik ludzki lub ludzki błąd. Dlatego od czasu do czasu może dojść do urazu czy wypadku. Byliśmy w magazynie, 20 maja 2021 r. i odrazu przy wejściu mogliśmy przeczytać statystyki pokazujące, że od ostatniego wypadku minęły 54 dni. To bardzo dobry wynik przy tak dużym ruchu!

Ze względu na możliwe wypadki w magazynie DHL Jirny inwestuje w pierwszą pomoc, w tym najwyższej jakości apteczki z Cederroth, czy też płukanki do oczuprysznice do oczu.

Na ewentualne wypadki są przygotowani, dzięki zestawom awaryjnym, które są regularnie kontrolowane i uzupełniane przez odpowiedzialne za nie osoby.

Ochrona zdrowia


JAKIE JESZCZE PRODUKTY W MAGAZYNIE DHL JIRNA PRZYCZYNIAJĄ SIĘ DO BEZPIECZEŃSTWA?

Wymieńmy na przykład maty antyzmęczeniowe, które jak sama nazwa wskazuje podnoszą komfort pracy pracowników i chronią ich zdrowie podczas długotrwałego stania. Spacerując po magazynie, nie zobaczysz szaf bezpieczeństwa, wanien i palet wyłapujących i innych produktów do bezpiecznego przechowywania substancji niebezpiecznych, ale z pewnością nie lekceważą tego również w magazynach DHL. Na przykład prawidłowe obchodzenie się z nożami bezpieczeństwa czy nawet zwykłe zabezpieczenie terenów zewnętrznych w przypadku śniegu i lodu są oczywistością.


DHL ŻYJE KULTURĄ BEZPIECZEŃSTWA PRACY

Zdrowie i bezpieczeństwo to nie banał w magazynach DHL. Kultura bezpieczeństwa pracy przenika tu każdy dział. Każdy przechodzi regularne szkolenia, a zasady BHP i hasła motywacyjne spotkasz wszędzie. Rozważane są inwestycje w bezpieczeństwo i higienę pracy, ale tylko po to, by były jak najbardziej efektywne. A gdy zdarzy się wypadek, następuje dokładna analiza ryzyka.

Myślisz, że przy wyjściu z areału magazynowego zobaczysz tabliczkę z napisem TU SIĘ KOŃCZY BEZPIECZEŃSTWO PRACY? Odpowiedź jest oczywista.


Powiązany artykuł
Jak zwiększyć bezpieczeństwo w magazynie od podłogi, aż po sufit

Jak zwiększyć bezpieczeństwo w magazynie od podłogi, aż po sufit

Bezpieczeństwo

Znasz powiedzenie: „Bezpieczeństwo przede wszystkim!” Jest to szczególnie prawdziwe w magazynie, w którym istnieje ryzyko zranienia lub uszkodzenia praktycznie na każdym rogu. W tym artykule doradzimy, jak zwiększyć bezpieczeństwo

Zobacz ile w Twojej firmie mogą wytrzymać ochronne odbojniki i bariery MPM

Zobacz ile w Twojej firmie mogą wytrzymać ochronne odbojniki i bariery MPM

Bezpieczeństwo

Producenci barier i odbojników MPM nieustannie wprowadzają innowacje i regularnie testują swoje produkty. Zastanawiasz się jak? A może chcesz zobaczyć, ile wytrzyma bariera Dock Gate? Zatem czytaj dalej.