W tym roku, pomimo koronawirusa, odbędzie się Europejski Tydzień Bezpieczeństwa i Zdrowia w Pracy. Rozpoczyna się 19 października i trwa do 23 października. Jakie jest jego główne przesłanie?
„ZDROWE I BEZPIECZNE MIEJSCE PRACY”
Podobnie jak poprzednie Europejskie Tygodnie Bezpieczeństwa i Higieny Pracy organizowane przez Europejską Agencję Bezpieczeństwa i Zdrowia w Pracy (EU-OSHA) i jej partnerów, ten jest tematyczny zgodnie z bieżącą kampanią. Nazywa się „Zdrowe i bezpieczne miejsce pracy”, będzie realizowany w latach 2020-2022, a jego przesłanie jest jasne: „Bezpieczeństwo i zdrowie w pracy dotyczy każdego. Jest dobre dla ciebie. Dobre dla firmy.”
Kampania dotyczy głównie schorzeń układu mięśniowo-szkieletowego związanych z pracą. Według szóstego europejskiego badania warunków pracy, schorzenia te dotyczą trzech na pięciu pracowników w Unii Europejskiej, przy czym najczęstsze są bóle pleców i kończyn górnych.
JAKI WPŁYW EKONOMICZNY MAJĄ CHOROBY I ZABURZENIA MIĘŚNIOWO-SZKIELETOWE ZWIĄZANE Z PRACĄ?
Niestety całkiem spory. Koszty bezpośrednie obejmują wydatki na diagnozę choroby, lekarstwa, rehabilitację i odszkodowanie dla pracownika. Przy tym występują też koszty pośrednie - koszty związane z przerwaniem pracy zespołu, obniżeniem produktywności, opóźnieniami w produkcji i zastępstwem za chorego pracownika. Według ekspertów koszty pośrednie firm są nawet kilkakrotnie wyższe niż koszty bezpośrednie. Inwestowanie w profilaktykę schorzeń układu mięśniowo-szkieletowego związanych z pracą jest zdecydowanie tego warte!
NASZE WSKAZÓWKI DOTYCZĄCE ŚRODKÓW PREWENCYJNYCH
Oprócz zaleceń EU-OSHA, zalecamy zwiększenie bezpieczeństwa w miejscu pracy za pomocą taśm i profili antypoślizgowych oraz taśm ostrzegawczych. Jeśli podczas wykonywania pracy stoisz przez dłuższy czas, zaopatrz się w nową matę anty zmęczeniową. A jeśli korzystasz z różnych innych narzędzi, sięgaj po te z ergonomicznymi uchwytami. Twoje plecy i dłonie będą Ci wdzięczne!