Mycie czy dezynfekcja rąk: co jest skuteczniejsze?

czystość
Mycie czy dezynfekcja rąk: co jest skuteczniejsze?

Pandemia koronawirusa (COVID-19) ogranicza nas na wiele sposobów i zagraża naszemu zdrowiu. Ale przynosi także pewne pozytywne aspekty. Należą do nich dobre nawyki higieniczne. Z ręką na sercu ilu z nas mycie rąk zajmowało do tej pory zaledwie kilka sekund? Teraz wiemy, że właściwe mycie rąk zajmuje od 40 do 60 sekund. I to nie wszystko. Oto wskazówki, jak zostać profesjonalistą w myciu rąk i chronić siebie i innych wokół ciebie.

To nasze ręce często przenoszą wirusa do organizmu. Także nawet jeśli używamy masek czy respiratorów ale nie myjemy rąk, szanse na zachorownaie są nadal wysokie. Praktycznie wszystkie instytucje (Główny Inspektorat Santarny, WHO czy ECDC) są zgodne, że dokładna higiena rąk wyraźnie zmniejsza ryzyko złapania chorób wirusowych włącznie z Covid-19.


Mycie rąk czy dezynfekcja? gdzie jest różnica?

Praktycznie nie ma różnicy w skuteczności ochrony przed chorobami zakaźnymi między dokładnym myciem lub dezynfekcją rąk. Kiedy myjemy ręce mydłem wystarczająco dokładnie i długo, nie tylko zmywamy wirusy i bakterie, ale także je niszczymy. Temperatura wody nie ma większego znaczenia. Po umyciu ważne jest, aby wytrzeć ręce, ponieważ wirusy i bakterie łatwiej rozprzestrzeniają się na mokrej skórze niż na suchej. Najlepiej używać jednorazowych ręczników papierowych.

Po odpowiednim umyciu rąk nie musimy stosować dezynfekcji. Korzystamy z dezynfekcji jeśli nie mamy możliwości, aby dobrze umyć ręce lub musimy zaoszczędzić czas. Jednocześnie, jeśli często stosujemy dezynfekcję na bazie alkoholu, nie powinniśmy zapominać o regularnym zabezpieczaniu skóry odpowiednim kremami ochronnymi. W przeciwnym razie skóra na naszych rękach pęknie, a infekcja łatwiej do niej przeniknie.

Podczas mycia/dezynfekcji rąk należy zwrócić uwagę by nie omijać szczelin między palcami, grzbietów dłoni, kciuków czy paznokci (nie pozostawiać brudu za paznokciami). To właśnie te miejsca często omijamy i zaniedbujemy.


Nie tylko jak często ale też kiedy myć/dezynfekować ręce

Ważne jest nie tylko jak często myjemy/dezynfekujemy ręce, ale też kiedy to robimy.

Z pewnością nie powinniśmy zapominać umyć rąk zawsze:
  • po skorzystaniu z toalety,
  • po wizycie w miejscach publicznych, w tym w transporcie publicznym i sklepach,
  • przed jedzeniem lub jego przygotowywaniem,
  • po kaszleniu, kichaniu czy wydmuchiwaniu nosa,
  • przed i po kontakcie z osobą chorą,
  • po zmianie pieluch,
  • po dotykaniu zwierząt (także domowych),
  • po zdjęciu maseczki czy respiratora,
  • a najlepiej zawsze przed tym zanim dotkniemy dłonią swojej twarzy.


I jeszcze dla przypomnienia: poprawne mycie rąk trwa 40 do 60 sekund, ddezynfekcja trochę mniej - 20 do 30 sekund.


Jak powinna wyglądać poprawna higiena według GIS i WHO

Możesz bezpłatnie pobrać, wydrukować i powiesić instrukcję nad umywalką w domu lub w pracy.

mycie-rak-pl